Достапни линкови

Шестнаесетмина загинати во хеликоптерка несреќа во Авганистан


Хеликоптер се урна денеска во близина на базата на НАТО во Кандахар во Авганистан. Шестанесетмина загинаа во несреќата, изјави портпарол на Алијансата. Руската федерална агенција за воздухопловство соопшти дека хеликоптерот марка Ми-8 бил од руско производство и се урнал непосредно по полетување. За сега нема информации за националностите на загинатите, но се верува дека сите биле цивили.
XS
SM
MD
LG