Достапни линкови

Обама: Ропството е страшен дел од историјата на САД


Американскиот претседател Барак Обама во интервју за CNN изјави дека ропството е страшен дел од историјата на САД и дека за тоа би требало да се разговара во контекст на поврзаноста со актуелните настани во светот како што се оние во Дарфур или во Конго. Обама го спореди ропството со холокаустот во Втората Светска Војна наведувајќи дека тоа се делови од историјата кои не може да се игнорираат.
XS
SM
MD
LG