Достапни линкови

Комеморативна церемонија за жртвите од Сребреница


Денеска во меморијалниот парк Поточани се одржува комеморативна церемонија за жртвите од масакарот во Сребреница. Во 1995 година Српските сили убија 8.000 деца и мажи од муслиманска вероисповест, најмасовното убиство во Европа по Втората светска војна. Денеска во сребреница ќе се одржат пшогреби на 534 идентификувани жртви. Кон крајот на неделава владите на Хрватска и Црна Гора го прогласија 11 Јули за ден на сеќавање на убиените во Сребреница.
XS
SM
MD
LG