Достапни линкови

Билатералните спорови и Балканската евроатланска интеграција


Американскиот заменик-државен секретар Џејмс Стајнберг порача дека билатералните проблеми не би требало да бидат пречка за евроатлантска интеграција на земјите од Балканот. Тој ова го изјави на на самитот Кроација 2009 во Дубровник. Шефот на шведската дипломатија Карл Билд чија земја е претседавач со Европската Унија, пак изјави дека регионот може да смета на помошта и поддршката на Европската унија.
XS
SM
MD
LG