Достапни линкови

Пакистански воздушни напади врз талибанците


Најмалку 10 милитанти загинаа во воздушните напади на пакистанските авиони врз скивниците во близина на пакистанско – авганистанската граница во областа Орказај. Во меѓувреме се јавува и дека во Мохманд регионбот биле уапсени 40 милитанти лојални на талибанскиот лидер Бејтула Мехсуд. Пакистан е под силен американски притисок да се бори против милитантите кои ја користат неговата тероторија како база за напади во соседен Авганистан.
XS
SM
MD
LG