Достапни линкови

Етничките немири во кинеската Синџијанг продолжуваат.


Стотици припадници на мнозинскиот кинески народ Хан маршираа во Урумчи главниот град на кинеската провинција Синџијанг два дена по етничките немири во кои 156 лица загинаа а 800 тини беа ранети. Тие ги кршеле продавниците на муслиманските ујргури. Полицијата употребила солзавец да ги растури протестите. Претходно исто така денеска протестираа најмалку 200 ујгури, претежно жени и тие бараа ослободување на членовите на своите семејства кои кинеските власти ги уапсија пред два дена. Ујгурите, над 8 милиони муслимани, се жалат на верска и политичка дискриминација во 20 милионската кинеска провинција Синџијанг.
XS
SM
MD
LG