Достапни линкови

Бан Ки Мун во Мјанмар


Генералниот Секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун ја почнува посетата на Мјанмар (поранешна Бурма) во обид да изврши притисок врз владата да ги ослободи политичките затвореници, меѓу кои и опозицискиот продемократски лидер, нобеловката Аунг Сан Су Кји. Организациите за човекови права предупредија дека посетата на Бан ризикува да биде неуспешна доколку тој не успее да обезбеди ослободување на 64- годишната Су Кји, која најголем дел од изминатите две децении ги мина во домашен притвор.
XS
SM
MD
LG