Достапни линкови

Турски новинар на суд за објавување тајна инфрмација


Турски новинар изјави дека ќе биде суден за објавување тајна инфрмација поврзана со убиството на негов колега од ерменско потекло Хрант Динк. Пред започнувањето на денешното судско рочиште во Истанбул, Недин Шенер рече дека се соочува со казна од 28 години затвор, доколку биде прогласен за виновен за две дела по обвинение за поседување тајни документи и навреда на владини претставници. Шенер тврди дека „случајот има за цел да ги заплаши новинарите“.
XS
SM
MD
LG