Достапни линкови

Северна Кореја - 12 години затвор за американските новинарки


Северно – корејскиот суд им изрече казна затвор од 12 години на двете американски новинарки, кои беа обвинети за илегално минување на границата. Новинарките беа уапсени во март годинава кога работеле на репортажа за бегалците на границата меѓу Северна Кореја и Кина. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека обвинениејата против новинарките се неосновани и оти Северна Кореја треба да ги ослободи.
XS
SM
MD
LG