Достапни линкови

Грузија тврди дека Русија го уценила генералниот секретар на ООН


Грузија ја обвини Русија дека извршила притисок врз генералниот секретар на Обединетите нации Бан ки Мун при подготовката на последниот извештај за таа кавкаска држава. Грузискиот амбасадор во Њујорк Александар Ломаија изјави дека генералниот секретар бил уценет да направи измени во извештајот. Имено, во претходните извештаи стоело дека двата сепаратистички региона Јужна Осетија и Абхазија се дел од Грузија, што во последниот било изоставено. Русија ги отфрли ваквите обвинувања.
XS
SM
MD
LG