Достапни линкови

Берлускони во Минск - ќе се сретне ли со Лукашенко?


Италијанскиот амбасадор во Белорусија изјави дека премиерот Сивио Берлускони ќе го посети Минск оваа есен. Амбасадорот Џулио Приџиони изјави дека Берлускони ке присуствува на фестивал на тема италијанска ренесанса. Нема информаци дали ке дојде до средба со претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, кој подолго време е изолиран и одбегнуван оз западните земји поради кршењето на човековите права во Белорусија. Ликашенко кој дава сигнали за дијалог со Европската Унија ги посети Италија и Ватикан минатиот месец.
XS
SM
MD
LG