Достапни линкови

На изборите во Индија води Конгресната Партија


Според првичните рани пребројувања на изборите во Индија води коалицијата предводена од Конгресната партија на премиерот Монмохан Синг пред националистичката хинду опозиција односно Џаната партијата. Сепак е неизвесно дали владеачката коалиција ке има апсолутно мнозинство да формира влада. Над 700 милиони луѓе имаа право на глас на повеќе фазните избори кои во Индија се одржуваа еден месец.
XS
SM
MD
LG