Достапни линкови

Рикер – Македонското раководство да се посвети на прашањето за името


Американскиот амбасадор во Македонија Филип Рикер изјави дека прашањето за решавање на спорот со името е проблем на кој треба да се посвети македонското државно раководство. Се надеваме на решение за проблемот што ќе и овозможи на Македонија интегрирање во НАТО и Европската унија, изјави амбасадорот Рикер. Во врска со одлуката на Уставниот суд и реакциите околу веронауката, Рикер посочи дека улогата на овој суд е дел од секоја демократија.
XS
SM
MD
LG