Достапни линкови

Северна Кореја одбива американска помош


Северна Кореја одби американска хуманитарна помош во храна, соопшти портпарлот на Стејт Департментот Роберт Вуд. Тој додаде дека Северна Кореја не навела причини, зошто ја одбива американската помош. Ваквата одлука доаѓа во период на зголемени тензии поради севернокорејската нуклеарна програма како и поради плановите на Пјонгјанг за лансирање на сателит. Северна Кореја хронично се соочува со недостаток од храна и е зависна од странска помош.
XS
SM
MD
LG