Достапни линкови

Нова порака на Осама Бин Ладен


Лидерот на Ал Каеда Осама Бин Ладен, во новата аудио снимка, што ја објави телевизијата Ал Џезеира, ги обвини умерените арапски лидери за заговор со Западот против муслиманите. Во пораката Бин Ладен, исто така ја опишува неодамнешната израелска офанзива врз Појасот Газа како ,,холокауст“ и упатува критики до арапските лидери дека не се ангажирале доволно за да ги запрат насилства. Автентичноста на снимката не е потврдена, но гласот на неа е сличен на претходните пораки на Осама Бин Ладен.
XS
SM
MD
LG