Достапни линкови

Протести на армиските професионалци


Со протестен марш пред македонското Собрание и Владата, припадниците на безбедносните сили, членови на здружението „Достоинство“ денеска повторно го искажаа својот револт поради, како што наведуваат, незаинтересираноста на државата за решавање на нивниот статус. Професионалните војници бараат да се избрише горната старосна граница во Законот за служба во АРМ која предвидува останување на работното место до 38 години старост, односно да ги задржат работните места во Армијата се до исполнување на условите за пензија.
XS
SM
MD
LG