Достапни линкови

Карази ја повика ДИК да утврди нов датум за претседателските избори


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи ја повика државната изборна комисија да утврди нов датум за следните претседателски избори, според роковите предвидени со уставот.Во соопштението од неговиот кабинет се наведува дека Карзаи се согласил со пратениците да се гласа пред 21 мај, а не на 20 ти август како што процени изборната комисија.Многу авганистански пратеници коментираа дека функцијата на Карзаи му истекува пред 22 мај и оти е неприфатливо да се гласа за нов претсеадтел во август.
XS
SM
MD
LG