Достапни линкови

Ерусалим: Консултации за нова влада


Израелската Партија Ликуд на Бенјамин Нетанјаху кој треба да ја формира новата израелска влада денеска започна разговори за колицирање со партиите од десницата. Претствници на Ликуд имаа средби со националистичката партија на Авигдор Лиеберман и со уште неколку други партии. По изборите на 10 февруари Нетанјаху изјави дека преферира широка коалиција, но во мегувреме не успеаја обидите на колицијата да и се придружи партијата од центарот Кадима.
XS
SM
MD
LG