Достапни линкови

Тел Авив: Во Израел денеска се оддржуваат парламентарни избори


Данеска во Израел се одржуваат парламентарни избори на кои се предвидува тесна трка меѓу Ликуд на бившиот премиер Бенџамин Нетањаху и Кадима на министерката за надворешни работи Ципи Ливни. Околи 5,3 милиона гласачи бираат120 пратеници на Кнесетот под големо обезбедување. Над 16 илјади полицајаци се распоредени во земјата а војската целосно го затвори Западниот Брег.
XS
SM
MD
LG