Достапни линкови

Багдад: Ирачаните гласаа во првата фаза од држаните избори


Ирачаните вчера гласаа во првата фаза од државните избори во провинциите први од 2005 година. Во оваа фаза гласаа повеке од 600 000 полицајци војници, болнички пациенти и затвореници.Предвремното гласање се одржа три дена пред главните избори со цел да се избегнат проблемите со безбедноста, орагнизацијата и изборните измами. Агенциите јавуваат дека за време на гласањето се спорадични напади. Во сабота ирачани ке гласаат во 14 од 18 провинции. Изборите во три провинции под курдска власт ке се одржат подоцна.
XS
SM
MD
LG