Достапни линкови

Москва: Сталин трета најпопуларна историска фигура во Русија


Во нациналниот избор кој заврши вчера советскиот диктатор Јозеф Сталин е избран за трета руска најпопуларна историска фигура иако за време на неговиот режим страдаа милиони луге. На врвот на листата е средновневниот државник и воен лидер Алескандар Невски а по него следи реформаторот од почетокот на 20 век Пјотр Столипин. Во изборот кој пред шест месеци го започна државната руска телевизија глаасаа повеке од 50 милиони луѓе.
XS
SM
MD
LG