Достапни линкови

Приштина: Првиот работен ден на Еулекс мина мирно


Распоредувањето и првиот работен ден на мисијата на ЕУ-ЕУЛЕКС, на целата територија на Косово, вклучително и во северниот дел, мина мирно, без инциденти, соопшти портпаролот на мисијата Виктор Ројтер,. во северно Косово, населено главно со Срби, со работа почнаа околу 100 претставници на ЕУЛЕКСПортпаролот на мисијата на ЕУ на Косово соопшти дека на почетокот misijata се состои од 1.400 членови меѓународен персонал и 500 членови локален персонал. До следната пролет таа ќе брои 1.900 меѓународни и 1.100 локални вработени.
XS
SM
MD
LG