Достапни линкови

Хелсинки: Започна дводневниот министерски состанок на ОБСЕ


Во Хелсинки денеска почна дводневниот министерски состанок на ОБСЕ, на кој една од главните теми ќе биде избегнувањето на конфликти, како августовскиот меѓу Грузија и Русија. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се очекува да го претстави новиот руски безбедносен предлог. Финскиот шеф на дипломатијата Александар Стуб изјави дека Соединетите Држави искажале внимателна отвореност кон рускиот предлог. Министрите се очекува да го потврдат изборот на Казахстан како претседавач со ОБСЕ во 2010-та.
XS
SM
MD
LG