Достапни линкови

Париз: Состанок за иранската нуклеарна програма


Високи дипломати на Соединетите Држави, Велика Британија, Франција, Германија, Русија и Кина, денеска во Париз ќе разговараат за можните наредни чекори да се убеди Иран да прекине со збогатувањето ураниум. Соединетите Држави и европските земји се залагаат за трета рунда санкции против Иран, сметајки дека Техеран се обидува да произведе нуклеарно оружје, додека Кина и Русија се воздржани.
XS
SM
MD
LG