Достапни линкови

Москва: Девизните резерви на Русија за една недела опаднала за над 30 милијарди долари


Руската централна банка соопшти денеска дека девизните резерви на државата само во минатата недела опаднале за над триесет милијарди долари. Сега Русија има четиристотини осумдесет и пет милијарди долари, а падот бил забележан поради намалувањето на цените на нафтата и мерките на владата за зајакнување на рубљата. Покрај Русија, најголеми девизни резерви во светот имаат Јапонија и Кина.
XS
SM
MD
LG