Достапни линкови

Тирана: Визна либерализација за Албанија од јуни догодина


Либерализацијата на визниот режим меѓу Албанија и 27-те земји-членки на ЕУ се очекува да почне во јуни наредната година, изјави шефот на италијанската дипломатија Франко Фратини по средбата во Тирана со неговиот албански колега Љуљзим Баша. Според Фратини, како што јави МИА, пред визната лоберализација Албанија треба да обезбеди сигурни документи за идентификација, ефикасна борба против криминалот, како и соработката на власта со опозицијата.
XS
SM
MD
LG