Достапни линкови

Анкара: Уставниот суд на Турција оцени дека владеачката партија ги прекршила секуларните закони


Турскиот Уставен суд оцени дека владејачката партија ги прекршила секуларните закони, но оти немала намера со употреба на сила да го урне секлуларниот систем во земјата. Во денеска објавената оценка на Судот се додава дека Партијата на правдата и развојот со обидот да ја укине забраната за носење фереџе на универзитетите ги прекршила секуларните закони.
XS
SM
MD
LG