Достапни линкови

Москва: Израелскиот премиер ќе бара од Русија да не продава оружје на непријателите на Израeл


Израелскиот премиер Ехуд Олемерт кој од денеска престојува во официјална посета на Москва изјави дека ке побара од Русија да не им продава оружје на непријателите на Израел. Тој додаде дека ке ги потсети властите во Кремљ на проблематични прашања мегу кои како што рече и на снабдувањето со оружје на неодговроните елементи чии активности загрижуваат. Коментарот на Олмерт доага по најавите дека Русија планира да им продаде ракети на Иран и Сирија. Израелскиот премиер минатиот месец поднесе оставка поради корупција но ја извршува функцијата до формирањето на новата влада.
XS
SM
MD
LG