Достапни линкови

Скопје: Државниот врв ја потврди позицијата на Македонија во координацијата за името


На синоќешната координативна средба на претседателот Црвековски, премиерот Груевски, министреот за надворешни работи Милошоски и специјалниот пратеник за името Димитров била potvrdena pozicijata na Мakedonija za natamo{no aktivno u~estvo vo процесот на разговорите околу името vo koj како што соопштија од кабинетот на претеседателот najvisok prioritet e da se za~uva identitetot i dostoinstvoto na nacijata. Оваа координација се одржа во пресерт на утрешните средби на македонскиоте и на грчкиот преставник со медијаторот Нимиц. Портпаролот на медијаторот поландето соопшти дека во Њујорк Нимиц прво ке одржи заеднички останок со Димитров, Протегер и Василакис а потоа со нив ке раговара и на одделни средби. Доколку е потребно се наведува во соопштението средби ке се одржат и во петок.
XS
SM
MD
LG