Достапни линкови

Исламабад: Пакистан ја блокираше доставата на гориво за меѓународните сили во Авганистан


Пакистан ги блокираше главните патишта во земјата, преку кои се одвива снабдувањето со гориво на меѓународните трупи во Авганистан, како одговор на акцијата на американските сили на пакистанска територија. Изминатава недела американската армија извриши напад во северозападните делови на Пакистан против талибанските бунтовници. Според пакистанските власти во акцијата загинале 20 лица, вклучувајќи жени и деца.
XS
SM
MD
LG