Достапни линкови

Минеаполис: Денеска почнува републиканската конвенција


Денеска во Минеаполис почнува републиканста нацинлна конвенција на која Џон Меккејн официјално треба да биде номиниран за кандидат за претседател на Соединетите Американски Држави. Конвенцијата денеска ке има скратена програма поради ураганот Густав кој се очекува да го погоди Њу Орленас. Поради ураганот најавеното обраќање го откажаа и америаканскиот претседател Џорџ Буш и неговиот заменик Дик Чејни. На конвенцијата како гостин ке присуствува македонскиот премиер Никола Груевски кој како што соопштија од владината прес ке оствари средби со повеке конгресмени и сенатори.
XS
SM
MD
LG