Достапни линкови

Истанбул: Најмалку 16 загинати и над 150 повредени во бомбашки напад


Најмалку 16 луѓе загинале, а над 150 биле повредени во синоќешните две експлозии на бомби во Истанбул. Гувернерот на Истанбул Муамер Гулер изјави дека станува збор за терористички напад. Експлозивните направи биле ставени во канти за отпад, а активирани една по друга на исто место. Турските медиуми наведуваат дека зад нападот стои Курдската Работничка Партија, иако досега никој не ја превзеде одговорноста.
XS
SM
MD
LG