Достапни линкови

Тбилиси: Надлетувањето руски авиони преку Грузија е кршење на меѓународното право, оценува Саакашвил


Грузискиот претседател Михаил Саакшвили изјави дека надлетувањето на руски авиони преку територијата на Грузија претставува кршење на меѓународното право и дополнотилно застрашување на Тбилиси. Тој уште еднаш ги повика Обединетите нации и ОБСЕ да помогнат во намалувањето на тензиите меѓу двете земји. Во знак на протест Грузија веднаш го отповика својот амбасадор од Москва.
XS
SM
MD
LG