Достапни линкови

Каиро: Африканските лидери побараа од Мугабе отворени разговори со опозицијата во Зимбабве


Во Египет, африканските лидери побараа од претседателот Робер Мугабе отворени разговори со опозицијата на Зимбабве. Мугабе присуствува на самиот на Африканската Унија, еден ден откако тој положи заклетва за неговиот шести мандата. САД побараа за Замбабве оваа недела да расправа Советот за Безбедност на Обединетите нации , додека британскиот премиер Гордон Браун да не се признаат резултатите од вториот круг од претседателските избори.
XS
SM
MD
LG