Достапни линкови

Стразбур: Европскиот парламент го критикуваше најновиот бран напади на Роми во Италија


Европскиот парламент остро го критикуваше најновиот бран ксенофобични напади на Роми во Италија,потсетувајки ја владата на Силвијо Берлускони на обврската за почитување на законот и европските стандарди.На обракањето пред пратениците,европскиот комесар за социјални прашања Владимир Шпидла ги осуди минатонеделните подметнати пожари во ромските населби во предградието на Напулија,кои пред се се населени со Роми од Румунија и други балкански земји.
XS
SM
MD
LG