Достапни линкови

Мјанмар: Илјадници деца погодени од циклонот во Мјанмар


Иљадници деца во Мјанмар може да умрат од глад доколу брзо не добијат храна - предупреди денеска портпаролот на мегународната хумантирана организација Спасете ги децата. Во мегувреме преставник на обединетите нации престојува во Мјанмар во обид да ја убеди воената хунта да дозволи влез за повеке работници на организацијата кои би им помогнале на преживеаните. Според хунтата околу 78 000 луге загинале, а 56 000 се исчезнати од циклонот кој ја погоди замјта на 2 мај.
XS
SM
MD
LG