Достапни линкови

Шензен: Утре започнуваат разговорите меѓу кинеските претставници и Далај Лама


Тибетската влада во егзил соопшти дека разговорите меѓу кинеските претставници и пратеникот на Далај Лама, ќе започнат утре во кинескиот град Шензен. Официјален Пекинг, во минатиот месец, понуди обновување на дијалогот со Далај Лама како одговор на се поголемите меѓународни критики за инцидентите на Тибет. Кинеските државни медиуми денеска повторно го обинија Далај лама дека настојува да ги саботира престојните Олимписки игри во Пекинг.
XS
SM
MD
LG