Достапни линкови

Индија: Далај Лама до поддржа правото на Кина да биде домаќин на ОИ


Тибетанскиот духовен лидер во егзил Далај Лама го подржа правото на Кина да биде домаќин на Олимписките игри и покрај меѓународните протести против Кина поради кршењето на анти владините протести во Тибет. Претседателот на Меѓународниот Олимписки Комитет Жак Рог изрази жалење што патувањето на факелот со олимпискиот оган не е настан за уживање. Поради протестите беше сменета рутата на движење низ Сан Франциско.
XS
SM
MD
LG