Достапни линкови

Тибет: Далај Лама го повика светот да помогне за надминување на кризата во Тибет


Тибетскиот лидер во егзил Далај Лама ги повика земјите во светот да помогнат во надминувањето на кризата во неговата татковина.Тој ова го кажа на прес конференција во Њу Делхи. Во мегувреме тибетската влада во егзил јави за нови протести во главниот тибетски град Ласа, против кинеските влсти. Од друга страна тибетанците во Индија денеска стартуваа со пренесување на факел како симбол на незавивисноста,што од Њу Делхи ке се пренесува ширум светот во знак на противење на кинеските власти, спроти претстојните летните олимписки игри во Пекинг. Факелот беше преземен од северниот дел на Индија каде што живее Далај Лама, а следната адреса е Сан Франциско каде вистинскиот Олимписки факел се очекува на 9 ти април.
XS
SM
MD
LG