Достапни линкови

Тетово: Централното претседателство на ДПА одлучи да се врати во владата


На вчерашната седница на централното претседателство ДПА одлучи да се врати во владата. До одлуката доаѓа откако лидерот Мендух Тачи и премиерот Никола Груевски се договориле во следните десет дена да се формираат работни групи кои ќе разговараат за шестте барања на ДПА. Дел од нив се признавање на Косово, закон за употреба на јазиците, закон за борците на ОНА итн. ВМРО-ДПМНЕ и ДПА се договорија владината коалиција да прдоложи нормално да функционира, а министрите од ДПА да се вратат на своите работни места.
XS
SM
MD
LG