Достапни линкови

Токио: Опасност од цунами по земјотресот во Индискиот Океан


Јапонската Метеоролошка агенција објави опасност од појава на цунами по земјотресот со интензитет од седум запирка шест степени според Рихтеровата скала што денеска е регистриран во Индискиот Океан, на триста километри западно од индонезискиот остров Суматра. Засега нема информации за жртви и материјални штети. Американскиот Геолошки институт соопшти дека епицентарот на потресот бил на триесет километри под морската површина.
XS
SM
MD
LG