Достапни линкови

Варшава: 20 војници загинале при уривање на авион


Полскиот премиер Доналд Туск соопшти дека сите 20 лица загинале при уривањето на воениот авион при слетувањето во местото Мирославец, во северо-западниот дел на Полска. Во авионот биле 4-ца членови на екипажот и 16 офицери, кои се враќале од Конференцијата за безбедност во воздушниот сообраќај во Варшава. Причините за несреќата, која премиерот Туск ја оцени како огромна загуба за полската армија, сеуште не се познати.
XS
SM
MD
LG