Достапни линкови

Загреб: Нема јасен победник на изборите во Хрватска


Првите резултати од парламентарните избори во Хрватска покажуваат дека мегу владејачката Хрватско демократска заедница и опозициската социјал демократска партија нема јасен победник. Премиерот Иво Санадер објави победа за неговата Демокртска Унија, додека социјал демократтскиот лидер Зоран Милованович изјави дека неговата страна е подготвена да ја формира новата влада. Според партиските резултати водечката партија освоила 60 мандати додека социјал демократите 57.
XS
SM
MD
LG