Достапни линкови

Техеран: Посета на кинескиот шеф на дипломатијата Јанг Чичи


Кинескиот министер за надворешни работи Јанг Џичи во Техеран ќе има средби со иранскиот претседател Махмуд Ахамдинеџат и со шефот на дипломатијата Манучер Мотаки. Главна тема е иранската нуклеарна програма. Кина досега се согласи со двата пакета санкции на Обединетите Нации против Иран, но соопшти дека третиот пакет би бил контрапродуктивен.
XS
SM
MD
LG