Достапни линкови

Вашингтон: Притворениот дописник на Радио Фарда од Иран пристигна во САД


Дописникот на Радио Фарда Парназ Азима пристигна во Соединетите Држави по 8 месечниот виртуелен притвор во Иран. Азима, која има двојно американско иранско државјанство, беше во посета на болната мајка во Иран и властите и го одзедоа пасоштот обвунувајки за дејствија по националната безбедност, како и пропагнада против иранската држава. Таа беше пречекана од семесјтвото и претседателот на Радио Слободна Европа Џеф Гедмин.
XS
SM
MD
LG