Достапни линкови

Подгорица: Забранет влез на српскиот владика Филарет во Црна Гора


Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ денеска соопшти дека српскиот владика Филарет ќе може да влезе во Црна Гора само ако Хашкиот трибунал ја промени опдлуката и неговото име го симне од списокот на лицата кои им помагаат на обвинетите од Трибуналот. Во писмото до срспкиот патријарх Павле, претседателот Вујановиќ оценува дека со забраната на Филарет да ја посети Црна Гора, Подгорица ги исполнува обврските спрема Хашкиот суд.
XS
SM
MD
LG