Достапни линкови

Виена: Состанок на Контакт групата за Косово


Контакт групата денеска ќе го одржи првиот состанок во Виена по одлуката во ова тело да продолжи процесот за идниот статус на Косово. Состанокот е на техничко ниво и треба да бидат разгледани натамошните чекори, како и форматот на новите преговори меѓу Белград и Приштина. Контакт групата ја сочинуваат претставници на Соединетите Држави, Русија, Франција, Италија, Велика Британија и Германија и во неа не постоји правото на вето. Москва која најави вето во Советот за Безбедност на Обединетите Нации соопшти дека активно ке сопработува во Контакт групата за изнаоѓање реално решение за косовскиот проблем.
XS
SM
MD
LG