Достапни линкови

Москва: Русија го поздрави затварањето на главниот нуклеарен реактор во Северна Кореа


Русија го поздрави затварањето на главниот нуклеарен реактор Јонгбјон во Северна Кореа. Портпаролот на руското министерство за надворешни работи Михаил Каминин изрази надеж, дека како што рече ,,овој позитивен чекор ќе води кон целосна денуклеаризација на корејскиот полуостров.“ Инспектори на Меѓународната агенција за атомска енергија денеска се во Пјонгјанг за да го верификуваат затварањето на реакторот.
XS
SM
MD
LG