Достапни линкови

Ватикан: Утре средба на Тони Блер со папата Бенедикт Шеснаесетти


Британскиот премиер на заминување Тони Блер утре во Ватикан ќе се сретне со папата Бенедикт Шеснаесетти во рамките на подготовките за неговото преминување во кателичка вера, пишува британскиот весник Гардијан. Дневникот повикувајќи се на неименувани извори во Лондон и Рим наведува дека Блер кој и припаѓа на Англиканската црква се решил да премине во католик. Тој тоа ќе го сторел по напуштањето на функцијата в среда. Нов британски премиер ќе стане сегашниот министер за финансии Гордон Браун.
XS
SM
MD
LG