Достапни линкови

Париз: Прв круг од парламентарните избори во Франција


Денеска во Франција се одржува првиот круг од парламентарните избори на кои 44, 5 милиони граѓани со право на глас, бираат 577 парламентарци. На изборите според испитувањата на јавното мислење се очекува водство на десничарската партија на актуелниот претседател Николас Саркози. Саркози кој победи на претседателските избори ветувајќи реформи во повеќе свери, има потреба да го задржи мнозинството во Парламентот за да може да започне со спроведувањето на реформите.
XS
SM
MD
LG